Zdrowie mózgu w starszym wieku

Drodzy Słuchacze,

wraz z wiekiem mogą słabnąć nasze zdolności poznawcze i przyjąć formę chorobową, taką jak demencja. Ponieważ średni wiek życia wydłuża się, dbałość o zachowanie pełni możliwości kognitywnych staje się kluczowym elementem zapewnienia zdrowej starości i niezależności, pomimo upływu lat.

 Działanie na poziomie fizycznym i psychicznym wzajemnie na siebie oddziałuje. Im więcej różnych rzeczy robisz, tym lepiej dla twojego ciała i umysłu. Jednocześnie odkryto, że duża ilość czasu poświęcanego na aktywności pasywne, takie jak oglądanie tv, oznacza gwałtowniejszy spadek zdolności poznawczych.

Zaangażowanie się w różnego rodzaju działania np. spędzanie czasu z dziećmi, wnukami, płatna praca, zajęcia rekreacyjne, wykonywanie prac domowych, udział w wolontariacie, podejmowanie aktywności fizycznej, dzielenie pomocy potrzebującym często oznacza, że ludzie częściej spotykają się z innymi, a większe sieci społecznościowe same w sobie poprawiają zasoby umysłowe i poznawcze. Ważna jest różnorodność podejmowanych działań.

Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w zajęciach, również tych w formie online.

LINK do zajęć ruchowych: http://utwpruszczgdanski.pl/cwiczenia-ruchowe/