I KONCERT PROMENADOWY. LEKKA KLASYKA I POWAŻNY JAZZ

Serdecznie zapraszamy na „I Koncert promenadowy. Lekka klasyka i poważny jazz” do Filharmonii Bałtyckiej dnia 14 czerwca 2020 roku

Otwierająca koncert wyrafinowana suita Ravela, której pierwotna wersja była napisana na fortepian cztery ręce i zamykające ten koncert dwie rapsodie najwybitniejszego kompozytora rumuńskiego George Enescu, powstały w tym samym miejscu i prawie w tym samym czasie, w początku XX wieku w Paryżu. Już zaraz miała rozpętać się straszna wojna światowa, niemniej w tym momencie Paryż wciąż był artystyczną stolicą świata i nikt nie spodziewał się strasznych wydarzeń, które miały nadejść.

Kompozycje Gershwina są świadectwem niezwykle intensywnego okresu rozwoju życia muzycznego Nowego Jorku, który w okresie międzywojennym powoli stawał się ważnym ośrodkiem kultury. To w tym czasie Gershwin próbował pogodzić lekką muzykę popularnych musicali, jazz i muzykę poważną. Symbolicznym tego przejawem jest poemat Amerykanin w Paryżu, efekt dwóch podróży Gershwina do stolicy Francji, gdzie spotkał Ravela i Strawińskiego.

W 1945 Strawiński kończył swoją Symfonię w trzech częściach w Nowym Jorku, gdzie mieszkał już od paru lat. To jedno z ostatnich dzieł neoklasycznych rosyjskiego mistrza, kompozycja w której według samego kompozytora można znaleźć ślady kolejnego kataklizmu wojennego, jaki dotknął świat w XX wieku.

Więcej informacji i zapisy u pani Krystyny tel. 606 169 635