Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim jest filią Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i działa pod patronem Uniwersytetu Gdańskiego.
Uniwersytet Trzeciego Wieku (UTW) w Pruszczu Gdańskim został powołany w styczniu 2008r. w wyniku wspólnych działań przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim oraz Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont.
Inicjatorkami utworzenia UTW w Pruszczu Gdańskim były:założycielka Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont: Halina Szumiło i wolontariuszki: Barbara Biegańska i Romana Karmasz .
Inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się 6 lutego 2008 roku.
W wykładach uczestniczą Słuchacze z 25 miejscowości powiatu gdańskiego. W każdym semestrze z oferty UTW korzysta ok. 300 osób. Wykładowcami są wykładowcy, pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej.
Słuchacze naszego UTW mogą uczestniczyć w lektoratach z języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, zajęciach ABC komputera i fotografii cyfrowej, rehabilitacji w basenie i na sali gimnastycznej, gimnastyce tańcem,ćw.rehabilitacyjnych,psychologii, relaksacji i treningu umysłu, „dziejach Pomorza Gdańskiego”, keszkach ,nordic walking, terapii śmiechem i tai-chi.
Innymi formami aktywności Seniorów są wycieczki krajoznawcze, piesze, rowerowe i autokarowe.
Nasi przedstawiciele uczestniczą w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
UTW może zawsze liczyć na współpracę i wsparcie dyrektorów szkół, w których odbywają się zajęcia. Wykłady oraz zajęcia fakultatywne są organizowane w obiektach udostępnianych przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim.
Kto może być studentem UTW?
Studentem Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Pruszczu Gdańskim może zostać każda osoba dorosła (55+),która pragnie rozwijać się intelektualnie,poszerzać własne umiejętności i wiedzę.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce dla tych, którzy chcą pogłębiać swoje wiadomości, mają potrzebę wypełnienia wolnego czasu, chcą odnaleźć się w grupie ludzi odczuwających satysfakcję z podejmowania aktywności społecznej i kulturalnej.
Historia UTW
W 2018 roku przypada 10-ta rocznica powołania przez Fundacje Pomocy Społecznej im. J. Beaumont Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim.
Założycielką pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku była profesor Halinę Szwarc. Powstał on w 1975r. w Warszawie. Nasz powstał 33 lata później, 6 lutego 2008r. Inicjatorkami utworzenia UTW były:założycielka Fundacji Pomocy Społecznej im.J.Beaumont w Pruszczu Gdańskim Halina Szumiło i wolontariuszki Barbara Biegańska, Romana Karmasz.
Uniwersytet działa pod wspólnym patronatem Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański, Starosty Powiatu Gdańskiego i Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont. W styczniu 2008 podpisano list intencyjny. Inicjatorkami utworzenia UTW były wolontariuszki Fundacji Pomocy Społecznej im. J. Beaumont w Pruszczu Gdańskim.
Pierwszym Prezesem i Koordynatorem UTW była Halina Szumiło, od 2011 roku Prezesem Fundacji i Koordynatorem UTW jest Elżbieta Urbanowicz.
Dziesięć lat to dużo i niewiele, ale na pewno był to czas wszechstronnego rozwoju zarówno Uniwersytetu jak i jego słuchaczy. Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce aktywizujące lokalną społeczność. Jest nie tylko ważnym elementem systemu kształcenia i doskonalenia ustawicznego, ale również idealną odpowiedzią na procesy demograficzne zachodzące we współczesnym, starzejącym się społeczeństwie Europy. W wymiarze indywidualnym daje seniorom poczucie przynależności, stanowi okazję wyjścia do ludzi, umożliwia rozwój osobisty, udział w życiu społecznym po zakończeniu aktywności zawodowej. Pozwala nawiązać nowe i podtrzymywać kontakty koleżeńskie, po prostu cieszyć się życiem.
Celem Fundacji w 2008 roku było zaktywizowanie ludzi, którzy mają pomysł na aktywne, twórcze życie. Zaczęło się od ,,plastyczek’’, które chciały rozwijać swój talent. Dołączyli seniorzy na lektoraty języków obcych, którzy chcieli poprawić swą sprawność fizyczną, ćwiczyć pamięć, poznawać nowe technologie i miło spędzać czas w gronie rówieśników.
Wspólnie stworzyliśmy i rozwijamy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jest on wspólnym dziełem i służy seniorom. Możemy postawić znak równości między byciem seniorem, a aktywnością, radością i spełnieniem.
Dotychczasową działalnością udowodniliśmy, że rozwiązywanie problemów środowiska senioralnego jest również ważne jak kształcenie młodzieży.
W 2008 roku odbyła się pierwsza Inauguracja Roku Akademickiego. Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim. Ślubowanie złożyło ok.200-stu abiturientów. Oferta obejmowała wykłady i 9 sekcji-warsztatów. Dziś Uniwersytet liczy około 400 słuchaczy a poza wykładami w ofercie dodatkowej mamy 46 grup warsztatowych. Na sukces, którym niewątpliwie jest nasz Uniwersytet składa się wiele czynników a najważniejszy to czynnik ludzki. To ludzie tworzą wspólnotę uniwersytecką. Dzięki dobrej współpracy z władzami miasta i powiatu – samorządowcami, którzy rozumieją potrzeby seniorów rozwój i poszerzanie oferty jest możliwe.
I tak do dziś wspólnie tworzymy i rozwijamy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pruszczu Gdańskim. Możemy realizować marzenia seniorów (nie tylko miasta ale i również powiatu). Nasi słuchacze poza ofertą edukacyjną chętnie uczestniczą w wycieczkach krajowych i zagranicznych oraz w wydarzeniach kulturalno-oświatowych. Wspólnie odwiedzamy muzea, filharmonie, opery, teatry, kina.
W każdym semestrze proponujemy słuchaczom wykłady z różnych dziedzin historii, prawa, medycyny, religioznawstwa, kulturoznawstwa, fizykoterapii, chemii i fizyki, geografii, malarstwa, etc. Wykładowcami są profesorowie z Politechniki, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego, słuchacze mogą również korzystać z lektoratów językowych: uczyć się języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego, nauki rysunku, malarstwa, psychologii, gimnastyki i rehabilitacji w basenie oraz różnych gimnastyk na salach dobrze wyposażonych w profesjonalny sprzęt. Mamy też własny chór uniwersytecki, który od 2 lat uświetnia występami różne uroczystości. Przygotowując ofertę wsłuchujemy się w potrzeby słuchaczy. Tworzymy zajęcia zgodnie z zainteresowaniami naszych seniorów. Staramy się aby oferta była na tyle interesująca żeby, każdy znalazł coś dla siebie.
Z okazji Jubileuszu wszystkim przyjaciołom, sympatykom składam serdeczne życzenia zdrowia, radości, realizacji niespełnionych marzeń.
Zapraszam do obejrzenia zamieszczonych poniżej filmów.
Elżbieta Urbanowicz
Prezes Zarządu/ Koordynator UTW